Chapter 4. Nákup vlastního vybavení

Table of Contents
Síťová karta, nebo krabička mimo PC?
Kabel pro propojení antény a wifi zařízení
Antény
Kde to všechno koupit?

Warning

Na začátek je třeba zdůraznit, že koupě a zprovoznění vybavení je plně na Vás a administrátoři sítě praha12.net mohou přispět maximálně dobrou radou. Rozhodně od nás nečekejte, že bychom pro Vás potřebné vybavení nakoupili nebo ho k Vám přišli nainstalovat.

A teď již k tomu co lze na českém trhu koupit vhodného pro připojení do sítě praha12.net. Budete potřebovat anténu, pak speciální kabel určený pro propojení antény a wifi zařízení pro připojení. Začneme výběrem wifi zařízení. V zásadě jsou dvě základní varianty:

Síťová karta, nebo krabička mimo PC?

Síťové karty jsou vhodné tam, kde bude připojené pouze jedno PC, popřípadě, jedno PC, které bude běžet stále a bude tak své připojení k praha12.net poskytovat i ostatním počítačům. Naproti tomu ony krabičky zvané AP (můsí umět pracovat v modu klient!) jsou vhodné tam, kde nikdo nechce, aby mu nějáký počítač běžel stále, ale chce mít trvalé připojení do praha12.net pro více, než jeden počítač.

Přehled karet do počítače

Následuje popis jednotlivých typů karet do počítače se kterými jsou již nějaké zkušenosti v používání v naší nebo podobné bezdrátové síti.

Z-Com XI-325(H) PCMCIA

Warning

Verze XI-325H (100mW/20dB) regulaci neumožňuje a to ani auto regulaci. H na konci znamená, že je napevno nastavena na maximální výkon, což může vést při určité kombinaci vybavení vést i k překročení limitů ČTU.

Ještě lepší citlivost, regulace stejně jako u XI-626, pozor na problém se zasekáváním PC s Win2000/XP řeší ho nový firmware, možnost připojit externí anténu. (karta pouze pro notebooky) cena cca 2000 Kč s DPH

Compex WP11B+ PCMCIA

Velmi slušná citlivost, lepší než XI-626 (-89dB/11Mb - karta je vlastně přejmenovaná OEM Orinoco). Ve windows chodí bezproblémově, v Linuxu by měla také běžet podle tohoto návodu. BSD ji ale nezná. Regulaci výkonu by zřejmě v malém rozsahu měla umět, ale nevíme v současné době o softwaru, který by to uměl. Cena okolo 1000 Kč.

Warning

Vyžaduje speciální pigtail (redukci na externí anténu) za cca 500Kč (pro karty Orinoco).

Přehled krabiček

Následuje popis jednotlivých typů takzvaných hardwarových AP se kterými jsou již nějaké zkušenosti v používání v naší nebo podobné bezdrátové síti v režimu klient.

Asus WL500b

Podle návodu lze zprovoznit i mód klient. Jeho hlavní výhodou je, že uvnitř běží linux a tak ho lze ohýbat podle potřeb. Vysoká citlivost, umožňuje regulaci vysílacího výkonu, umí Bridge (4 lan porty a 1 wan), NAT, DHCP a má dokonce USB port a LPT (takže může vystupovat i ve funci tiskového serveru). Cena cca 3500 Kč.